Naše E-slikovnice
Program «Čitanje nije samo za odrasle», predstavlja sastavnicu redovnog vrtićkog programa rada, koji se temeljem dobivene suglasnosti MZO-a, uspješno integrira i ostvaruje u svim vrtićkim i jasličkim skupinama, još od (davne) 2008. godine.
Knjiga je neizostavan dio života u našem vrtiću, kao i kultura čitanja. Stara kineska poslovica kaže „tri dana nemoj čitati knjige i tvoje će riječi izgubiti ljepotu“.
& Dijete nije nikada premalo za slikovnice i knjige. Ne dati mu knjigu dok ne nauči čitati isto je što i ne pričati mu dok ne nauči govoriti. (Penelope Leach)
Brojna znanstvena istraživanja pokazala su da je čitanje djetetu od najranije dobi važno za njegov razvoj, gotovo podjednako kao i briga o osnovnim, primarnim potrebama. Mišljenja smo da je uloga vrtića kao poticajnog čimbenika u tom procesu, ne samo važna, već i obvezatna (i s profesionalnog i s moralnog aspekta).
Iako se svijet dječjih slikovnica mijenja, stalna je uloga dječjih slikovnica u odgoju.
Odrastajući u svijetu digitalizacije koja se „uvukla“ u sva područja suvremenog načina života, neminovno je da se današnja djeca susreću i s digitalnim slikovnicama kojima se pristupa putem raznovrsnih tehnologija.
Imajući na umu kako e-knjiga, objedinjavajući sliku, tekst, zvuk, animaciju i film, uz interaktivnost omogućuje djeci jedno novo iskustvo „čitanja“ slikovnica, proteklih godina okušali smo se u izradi istih.
Tradicionalne tiskane slikovnice i e-slikovnice imaju istu poveznicu, poput integracije slike i teksta u svrhu prenošenja značenja. Smatramo kako djeci uz tradicionalnu treba ponuditi i digitalnu slikovnicu, obzirom na zahtjeve digitalnog okruženja u kojem današnja djeca žive i odrastaju.
Najvažniji dječji posao je igra te uživanje djece u slikovnicama, neovisno o načinima na koje se one „čitaju“, osnova su za kvalitetno poticanje cjelokupnog kognitivnog, socio-emocionalnog/moralnog i estetskog razvoja.
Prepoznavši značajan resurs e-knjiga i u dijelu digitalnih kompetencija djece, u nastavku, na poveznicama, nudimo našu „malu riznicu“ nastalih e-slikovnica.